Jakiś czas temu podzieliłam się z Wami moimi wrażeniami z wystawy ShowOFF w Krakowie. Nieco później udało mi się porozmawiać z Weroniką Gęsicką, autorką cyklu „Ślady”. Oto skrót z naszej rozmowy:
Ranafe: Od kiedy interesujesz się fotografią?
Weronika Gęsicka: Fotografią zainteresowałam się na studiach i od tej pory jest to główne medium, którego używam w swoich projektach.
R: Kto jest Twoją inspiracją, na kim się wzorujesz?
WG: Oglądam dużo różnych rzeczy, ale nie szukam prac konkretnych autorów. Obecnie
interesują mnie np. stare zdjęcia kryminalne i fotografia archiwalna.
R: Jak rozumieć hasło wystawy: „Kryzys? Jaki kryzys?!” Myślisz, że obecnie fotografia
artystyczna przeżywa kryzys?
WG: Mówi się o kryzysie w fotografii artystycznej, który może być spowodowany coraz większą powszechnością tego medium. Fotografia otacza nas wszędzie, sprzęt fotograficzny jest bardzo różnorodny, powstają liczne kursy i podręczniki – to wszystko tworzy wrażenie, że w dzisiejszych czasach właściwie każdy może robić dobre zdjęcia. Może jednak właśnie to, że dzisiaj fotografujemy wszyscy i uwieczniamy wszystko jest szansą na pojawienie się jakichś ciekawych sposobów na pokazanie rzeczywistości. W końcu w czasach kryzysu często powstają nowe wynalazki i odkrycia.
R: Jakie jest zainteresowanie fotografią artystyczną wśród osób niebędących artystami, laików?
WG: Ludzie często interesują się fotografią artystyczną, bo łatwiej im się z nią utożsamić niż z innymi dziedzinami sztuki. Codzienny kontakt z setkami zdjęć, w gazetach, ulotkach czy na ulicach sprawia, że fotografia wydaje nam się bliska.
R: Czy jako osobie wykształconej w kierunku fotografia łatwo przychodzi Ci oglądanie zdjęć amatorów?
WG: Kiedy ktoś zaczyna robić zdjęcia często zauważa rzeczy, których nie dostrzegają osoby działające na co dzień w obszarze fotografii. Jeśli jest to ciekawe i świeże, działa bardzo inspirująco.
R: Jakie są zalety uczelni artystycznych – warto na nie iść?
WG: Dla mnie takie studia to przede wszystkim kontakt z innymi artystami i próba konfrontacji z ich twórczością, ale też wymiana myśli i pomysłów, które mogą zaowocować czymś ciekawym.
R: Czy możesz coś powiedzieć o swoich nowych projektach?
WG: Interesują mnie tematy, które dotyczą pamięci i mechanizmów jej działania, różne mnemotechniki, procesy zapamiętywania i zapominania. Moje nowe projekty będą z tego właśnie obszaru.
Zdjęcia należą do cyklu „Ślady”. Opublikowane dzięki uprzejmości autorki.
Strona Weroniki: http://weronikagesicka.com/gallery/